Nejlepší vitamíny a nutrienty na podporu otěhotnění

Nejlepší vitamíny a minerály pro otěhotnění

Zdraví dnešní doby s sebou přináší nejednu výzvu. Paradoxně máme k dispozici největší množství zdrojů a můžeme si bohatě vybírat z jakýchkoliv potravin v jakoukoliv roční dobu, jsme ale nutričně vyčerpanější, než kdy jindy. A jednou z oblastí, kam se to propisuje nejvíce, je právě plodnost, podpora otěhotnění a následně prohlubování deficitů z generace na generaci. Jaké vitamíny a nutrienty jsou pro podporu otěhotnění a plodnosti nejzásadnější? Kam zaměřit pozornost nejvíce? Jaké jsou nejlepší vitamíny na podporu otěhotnění? Věnujte mi svých drahocenných pár minut času a přiblížím vám to co nejcelostněji, co v pár řádcích dokážu!

Proč se nutričně vyživit před otěhotněním?

Jeden by se ptal, proč se snažit? Spousta lidí otěhotní bez toho, aniž by se na to před tím nějak významně připravovali? Ano, to je pravda. Je však důležité podívat se ale následně na statistiky toho, jak dobře potom tito lidé zvládají poporodní období, jak jsou plní energie, jaké mají těhotenství, nebo jaké je dlouhodobé zdraví jejich potomka. To vše totiž náš nutriční status může ovlivnit.

Víte, že.. deficit některých zásadních minerálů, jako je zinek, nebo hořčík, je spojen s vyšším rizikem vzniku poporodní deprese? (1)

Dostatečné dosycení zásob vitamínů a minerálů je zásadní především proto, že nejenže může zvýšit naše šance na otěhotnění, ale také proto, že tyto nutrienty v těhotenství ve velké míře budou směřovat směrem k vývoji miminka. Každé těhotenství znamená zátěž na naše nutriční rezervy, stejně tak i každé kojení. A díky tomu, že už tak žijeme v době stresové, kde jsou tyto živiny dost významně spotřebovávány a skrze stravu ne tak často v dostatku doplňovány zpět, je zásadní se na vitamíny a nutrienty pro podporu otěhotnění zaměřit. Mohou nám navíc také pomoci s prevencí rozvoje některých dalších potíží do budoucna, jako jsou například dnes stále častější snížené funkce štítné žlázy u žen.

Vitamíny, které podporují plodnost a vývoj dítěte

  • vitamín C

Vitamín C patří mezi významné antioxidanty, tím může být velmi zásadní pro podporu zdraví našich pohlavních buněk a jejich ochranu před nežádoucími vlivy. Málokdo také ví, že vitamín C kromě toho, že je dobrý pro náš imunitní systém, má významný dopad na podporu produkce progesteronu, hlavního hormonu, který se tvoří díky ovulaci a stoupá při otěhotnění. (2) Vitamín C se navíc významně koncentruje v našich nadledvinkách, které jsou zatěžované stresem. Při zvýšené stresové zátěži o vitamín C více přicházíme a i to může mít dopady na redukci progesteronu, který je pro otěhotnění klíčový. Vitamín C je také jeden z vitamínů pro prevenci vzniku preeklampsie. (3)

  • vitamín A a další vitamíny rozpustné v tucích

Pokud existuje jeden nejvíce zatracovaný a zároveň paradoxně jeden nejvíce klíčový vitamín pro otěhotnění, je to právě vitamín A! Vitamín A má poměrně špatnou pověst, především co se jeho konzumace přímo poté v těhotenství týká. Tyto informace už jsou dávno přežitkem a vitamínu A se rozhodně není zapotřebí tolik bát, jako je jím strašeno, ale o tom třeba jindy 🙂

Vitamín A je pro naší plodnost naprosto esenciální a bohužel mnoho žen v dnešní době vstupuje do těhotenství již na tento vitamín deficitní. Vitamín A je přitom pro plodnost klíčový – hraje roli ve výběru dominantního folikulu s vajíčkem, podporuje implantaci oplodněného vajíčka, jeho samotné oplodnění, má vliv na správnou funkci vaječníků a v neposlední řadě ovlivňuje i správnou funkci štítné žlázy, která na problémy s otěhotněním také může často mít vliv. (4)

Máte problémy se zrakem ve tmě a šeru, netroufáte si řídit v noci, nebo máte krupičku na zadní straně paží? Možná může být vitamín A právě vaším tématem!

  • B vitamíny

B vitamíny jsou těmi, o kterých je v souvislosti s přípravou na otěhotnění rozhodně slyšet nejvíce. Pokud se vás gynekolog na nějaký vitamín při snaze o otěhotnění zeptá, vsadila bych se, že to na 98% bude folát – vitamín B9.

Příprava na otěhotnění však rozhodně není jen o folátu! Je zapotřebí vnímat B vitamíny jako skupinu, kde všichni patří neoddělitelně k sobě a fungují ve společné synergii. Například velmi podobný vliv na prevenci defektů u miminka má kromě folátu i vitamín B12 a o tom téměř není slyšet. A s rostoucím trendem rostlinné stravy, ve které přirozeně vitamín B12 nezískáme, by mělo o něm být slyšet mnohem víc! I vitamín B12 je důležitý pro množení buněk, ovlivňuje zásadně vývoj mozku miminka, jeho paměť, jazykový a motorický vývoj. (5)

Nezapomeňme i na vitamín B6, jenž s předchozími dvěma má velmi úzký vztah. Vitamín B6 podporuje produkci progesteronu a je také dobrou prevencí pro redukci rizika potratu. Jak je vidět, nejlepší vitamíny na podporu otěhotnění se tak rozhodně nedají omezit pouze na samotný folát.

Minerály pro podporu otěhotnění a ovulace

pokles minerálů
Foto: Yamamoto nutrition
  • Zinek

Zinek je úžasným minerálem pro podporu otěhotnění. Je velmi důležitý pro naše reprodukční zdraví a to se netýká jen žen, ale i mužů, u nichž je klíčový pro podporu produkce a zdraví spermií.

Zinek hraje důležitou roli ve vývoji folikulů, podporuje proces ovulace, podporuje hormonální rovnováhu díky vlivu na signály v mozku pro produkci FSH a LH. Po oplodnění vajíčka spermií dokonce dochází k procesu, kterému se přezdívá “zinc spark” (jiskra zinku) – rychlé uvolnění zinku, které zajišťuje, že do vajíčka nepronikne již žádná další spermie.

Po otěhotnění je zinek nezbytný pro podporu zdravého vývoje placenty a díky tomu může ovlivňovat i prevenci potratu. Podporuje také množení buněk, které se v těhotenství děje ve velké míře. Některé studie také spojují nedostatek zinku s vyšším rizikem vzniku poporodní deprese. (6)

  • Hořčík

Hořčík je minerál, který má v podpoře otěhotnění také své speciální místo. Bohužel spousta (nejen) žen jej v dnešní době nemá díky stresové zátěži, která jej vyčerpává, dostatek. Hořčík podporuje funkci štítné žlázy, která je pro správnou regulaci hormonů zásadní. Pomáhá s rovnováhou progesteronu a estrogenu, uvolňuje svalstvo vejcovodů a tím přispívá k podpoře ovulace, zlepšuje také kvalitu ženských vajíček.

Hořčík je velmi klíčový i pro produkci energie a tak potřeby po něm zejména v 1.trimestru těhotenství rapidně stoupají. Během těhotenství může také napomoci prevenci tvrdnutí břicha. Po porodu jeho nedostatek také může hrát roli v rozvoji poporodní deprese.

Chcete vědět, jak využívat doplňky stravy skutečně smysluplně a pro své zdraví co nejefektivněji?

Závěr


Vitamínů a minerálů pro podporu otěhotnění existuje celá řada, tohle byl alespoň “stručnější” přehled těch nejzásadnějších. Na závěr je ale důležité zmínit i to, že otěhotnění a zdraví celkově nejsou jen o nutrientech, ale celkově o našem stravování a prostředí, ve kterém žijeme a to se prostě v lahvičkách pořídit nedá! Těším se na vás zase u dalšího článku, nebo v mém podcastu, či kurzech! 🙂

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22952489/
https://www.mariongluckclinic.com/blog/six-nutrients-boost-progesterone.html
https://www.reanfoundation.org/vitamin-c-benefits-for-a-healthy-pregnancy/
https://www.westonaprice.org/health-topics/fixing-your-fertility-the-answer-could-be-vitamin-a/#gsc.tab=0
https://www.mdpi.com/2227-9067/11/5/558
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9230907/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *